
Projekt EN-VET bol vytvorený na základe pozorovania, že environmentálnej udržateľnosti, hoci predstavuje jednu z piatich kľúčových otázok stratégie Európa 2020 a má do roku 2050 transformovať európsku ekonomiku na udržateľnú, sa v rámci odborného vzdelávania a prípravy (OVP) často venuje zjednodušujúcim spôsobom. Poskytovateľom OVP ponúka projekt vedomosti, inovačné nástroje a metódy overených postupov na podporu environmentálnej udržateľnosti.
Tento projekt ponúka komplexný súbor informácií a program pokročilých didaktických modulov pre učiteľov OVP, ktoré im majú pomôcť rozvíjať environmentálne ústretovú mentalitu zdieľanú na európskej úrovni a propagovať medzi svojimi študentmi proaktívny prístup zameraný na európeske ciele týkajúce sa efektívnejšieho využíva svojich zdrojov. V zbierke osvedčených postupov je niekoľko postupov týkajúcich sa tém klímy a výživy a ich dopadu na životné prostredie.
Materiál obsahuje:
- komparatívnu správu o prístupe k vzdelávacím systémom v zapojených krajinách, 5 správ jednotlivých krajín a 12 prípadových štúdií;
- 3 úvodné didaktické moduly obohatené o podmoduly spojené s Agendou OSN 2030;
- 6 prehlbujúcich vedomostných modulov;
- testovacia aktivita v rámci modulov;
- Publikáciu EN VET Book s usmerneniami a zvyšovaním hodnoty výrobkov.
Každý výcvikový modul je rozdelený do troch častí (príručka na organizáciu výučby; prezentácia a výučbový dotazník). Venujú sa týmto témam:
- Obnoviteľné a neobnoviteľné prírodné zdroje;
- Ľudská nosnosť Zeme;
- Efektívne riadenie zdrojov v EÚ;
- Obehové hospodárstvo;
- Vodný zdroj;
- Nízke emisie uhlíka pri výrobe cementu;
- Trvalo udržateľné nakladanie s odpadom;
- Trvalo udržateľná textilná výroba;
- Energeticky účinné budovy.
Na vytvorenie synergie v rámci systému OVP medzi odbornou prípravou, vedeckým výskumom a spoločnosťami bol využitý vysoko medzisektorový prístup.